مشاور، طراح و مجری سیستم‌های نظارت تصویری، اکسس کنترل و دوربین مداربسته

در سال‌های اخیر استفاده از دوربین مداربسته در اماکن عمومی و تجاری بسیار رواج یافته است و موجب ایجاد امنیت و آرامش خاطر، هم برای صاحبان مشاغل و هم برای خریداران و بازدیدکنندگان شده است. آثار مثبت استفاده از دوربین مدار بسته بر هیچ‌کس پوشیده نیست و نیازی به اثبات ندارد. مهمترین تأثیر نصب دوربین مداربسته برقراری امنیت و کاهش میزان جرم و سرقت در اماکن عمومی است.

اما متأسفانه عده‌ای افراد سودجو از این سیستم امنیتی در جهت ایجاد ناامنی برای دیگران استفاده کرده‌اند. برای مثال عده‌ای متخلف با نصب دوربین مخفی در اتاق پرو مغازه‌های لباس زنانه فروشی به حریم زنان جامعه تعرض کرده و موجب ایجاد ناامنی در جامعه شده‌اند.
استفاده از دوربین مخفی به طور کلی کار نادرستی نیست و چه بسا تأکید شده است که در اماکن مهم و امنیتی علاوه بر دوربین آشکار از دوربین‌های مخفی نیز حتما استفاده شود. زیرا دزدهای حرفه‌ای محل نصب دوربین‌های مداربسته را می‌شناسند و خود را از معرض دید آنها پنهان می‌کنند. با استفاده از دوربین مخفی می‌توان حرفه‌ای‌ترین دزدان را نیز پیدا کرد. اما استفاده از دوربین مدار بسته مخفی در اماکنی مثل اتاق پرو نه تنها عملی غیرقانونی است بلکه رفتاری غیرانسانی نیز هست.
با توجه به این معضل اجتماعی لازم است هنگام استفاده از اتاق‌های پرو دقت بیشتری داشته باشید و ابتدا هر جایی را که احتمال وجود دوربین است خوب بگردید. از مهم‌ترین راه‌های تشخیص وجود دوربین مخفی استفاده از تلفن همراه است. معمولا تلفن‌های همراه وقتی به تجهیزاتی مثل دوربین مداربسته نزدیک می‌شوند صدایی نامفهوم (نویز) که ناشی از تأثیرات مغناطیسی است ایجاد می‌کنند. البته این صدا تنها مخصوص دوربین مداربسته نیست و در کنار وسایل الکترونیکی دیگر همچون تلویزیون هم ممکن است این صدا را بشنوید. همچنین می‌توانید چراغ را خاموش کنید و دوربین تلفن همراه خود را فعال کنید (بدون فلاش)، اگر نقطه‌ی قرمز رنگی در دوربین خود دیدید به معنای وجود دوربین مخفی در آن محیط است.

عضویت در خبرنامه

ارتباط با ما

نشانی: تهران، خیابان مطهری، بعد از خیابان قائم‌مقام، خیابان گلریز، شماره 2، واحد 8
تلفن: 22276534-021   22255495-021     info 'at' sahba-co 'dot' com